Po vyzmáhání zavaleného úseku štoly Prokop a propojení se skalním úsekem pokračovalo vyklízení bahnin, otrhávání skalního masivu, rekonstrukce odvodňovacího žlábku a pokládání odvodňovacího potrubí. Veškeré vyklízecí práce ve štole a její úpravy nebyly již tak nebezpečné jako zmáhání zavaleného úseku, ale dřina to byla podobná. Bahno se sem spláchlo za mnoho let při přívalových deštích z horních částí Kovárny a část jsme ho sem sami naházeli při zpřístupňovacích pracích. Vyklízelo se jak ručně lopatou tak s pomocí nakladače. Pomohla i hasičská proudnice. Do zářezu nad štolu jsme vyvezli desítky tun často velmi zvodnělého materiálu. Ukázalo se též, že během přívalových dešťů byl enormní přítok vody na rozhraní skalního masivu a zvětralin a v tomto místě musel být vybudováno odvodnění stropu. Na základě povinné kontroly při činnosti hornickým způsobem na obsah radonu v ovzdušíjsme museli posílit i separátní větrání a zaplatit si měření včetně osobních dozimetrů.
Mytí stěn tlakovou vodou bylo v teplotě 7 až 9°C často o nastydnutí a navíc občas stávkovalo čerpadlo, ale postupně se tím odkrývaly unikátní geologické struktury. K důlním dílům z padesátých let minulého století existují důlní geologické mapy, ale geologické struktury jsou mnohem pestřejší a komplikovanější, než dokumentace uvádí. Štola byla ražena v šedých a kvarcitických rulách, my bychom to označili spíše za svory, a část mezi Křížem a lokomotivním depem v podrcených milonitizovaných rulách, což dokládá zlom, který částí štoly probíhá. V této části geologie tak zajímavá není, ale v krátkých či delších překopech nebo sledných chodbách vykoukly po umytí stěn nádherné mramorované krystalické vápence, pestrobarevné erlány, amfibolity, partie nabité granáty a žulové porfyry. Jediné, čeho moc nebylo, byla ruda mědi, kvůli které se podstatná část díla razila. Sirná ruda se zde vyskytuje jen ve velmi malých shlucích anebo je vtroušená v hornině na hranici viditelnosti a to ještě jen místy. Nejvíce překvapilo množství krystalických vápenců jak v celých blocích nebo jen detailně zavrásněných. Máme sto chutí prohlásit, že Sněžka je "vápencová".
Kliknutím na obrázek tento zvětšíte a kliknutím na pravou nebo levou stranu zvětšeného obrázku můžete galerií procházet.
Radko Tásler, ZO 5-02, Speleo Albeřice
[ zpět ] [ domů ] | © webmaster 12.06.2024 |