logo

 Česká speleologická společnost


  základní organizace 5-02 Albeřice

 O NÁS
   ÚVOD
   KONTAKTY
   POVZBUZENÍ OD DĚDEČKA
   LEDOVÉ ŠÍLENSTVÍ
   UŽITEČNĚ STRÁVENÁ SOBOTA
   SVÍTÍCÍ KRÁPNÍKY
   OWENSKÁ ZÁHADA

 OBŘÍ DŮL-GEOLOGICKÁ
 EXPOZICE KOVÁRNA

   TURISTICKÝ PROVOZ
   ZÁKLADNÍ INFORMACE
   BASIC INFORMATION english version
   ZAHÁJENÍ PROJEKTU
   ZMÁHÁNÍ ŠTOLY PROKOP
   SKALNÍ ÚSEK ŠTOLY PROKOP
   KONSTRUKCE V TÉTO ŠTOLE
   UKONČENÍ PROJEKTU
   FILMY
   FOTOGRAFIE
   ODBORNÉ ČLÁNKYčesky english

 ALBEŘICKÁ JESKYNĚ
   ZÁKLADNÍ INFORMACE
   BASIC INFORMATION english version
   FILMY
   FOTOGRAFIE
   PHOTOS english version
   ODBORNÉ ČLÁNKYčesky english

 ALBEŘICE
   FOTOGRAFIE

 CELNÍ JESKYNĚ
   ZÁKLADNÍ INFORMACE
   HISTORICKÉ FOTOGRAFIE
   ODBORNÉ ČLÁNKYčesky english

 JESKYNĚ TRUCOVNA
   ZÁKLADNÍ INFORMACE
   ODBORNÉ ČLÁNKYčesky english

 KRAKONOŠOVA JESKYNĚ
   ZÁKLADNÍ INFORMACE
   FOTOGRAFIE
   ODBORNÉ ČLÁNKYčesky english

 MEDVĚDÍ JESKYNĚ
   ZÁKLADNÍ INFORMACE
   ODBORNÉ ČLÁNKYčesky english

 HISTORICKÉ FOTOGRAFIE
   SPELEOLOG 1. STUPNĚ
   KONGRES 1989 BUDAPEŠŤ
   SPELEOSETKÁNÍ 1982
   SPELEOSETKÁNÍ 1986
   1. VS ČSS 1990
   JOSEFOVSKÁ STOKA II.
   LOUČEŇ -STOKY
   EXPEDICE KRN 85
   SPELEOFÓRUM 85

 PUBLIKAČNÍ ČINNOST
   SEZNAM PUBLIKACÍ
   ODBORNÉ ČLÁNKYčesky english  UŽITEČNĚ STRÁVENÁ SOBOTA

Na území Horního Lánova v Krkonoších je velké těžené ložisko krystalického vápenatého dolomitu a množství malých čoček a pruhů vápenatých dolomitů s malými lomy a jeskyněmi. První průzkum v nich kdysi provedl Josef Řehák starší se svoji skupinou a zjistil, že se v jedné z nich ukrývá 110 cm dlouhý stalagnát - nejdelší v Krkonoších. Potom jeskyně na dlouhou dobu upadla v zapomenutí a v roce jsme se rozhodli, že se do jeskyně zase podíváme.

Jak akce v roce 1993 na znovuobjevení stalagmitu dopadla, zde předkládáme k přečtení. Kamenem úrazu do Lánovské jeskyně se stalagnátem je vstup. A to doslova. Je tu divoká skládka plná střepů a eternitu. Vstup do jeskyně chrání dokonale. Dalším problémem je vstupní plazivka, ale tu jsme si z našich dávných akcí moc nepamatovali a problém jsme v ní neviděli.

Klasické krápníkové výzdobě v Lánovské jeskyni vévodí 110 centimetrů vysoký hůlkovitý stalagnát. Ostatní krápníkoví bratříčci jsou mnohem menší.  - Kliknutím zvětšíte.

V útulném prostředí smeťáku se převlékáme do kombinéz a připravujeme šňůry na tahání nářadí do jeskyně. Odhrabávám pár střepů a po prvním pokusu zalézt do plazivky hlásím, že se zůžila. "Blbost", odporuje Petr a rve se do otvoru. Po několika minutách marného převalování a kopání nohama se dostává asi o 10 cm dál. "Ono se to asi fakt zúžilo" výjimečně se mnou souhlasí a galantně mi uvolňuje místo. Další pokus. Hrudníkem před sebou hrnu vlnu bahna nos mi slouží coby šípový pluh. Měl jsem se oholit. Mám pocit, že jsem zalezl no nitra vápencového tělesa tak, že mi nekoukají nohy, ale dál to nejde. Couvám a nechávám ze sebe odkapávat bahno. Petr z toho má škodolibou radost. Jen chvíli, ženu ho do jeskyně. Srdnatě razí dopředu a ani nadávat nemůže, hubu má plnou řídké hmoty. Těžko říci, zda se dostal dál než já. Co se čistoty týká, nemůžeme si nic vyčítat. Je opět řada na mně. Zkusím si vzít polní lopátku. Petr radí, abych to rozplazil už před vchodem a ukazuje mi patřičný terén plný plechovek od konzerv. Něco na tom bude a snažím se získat rychlost. Lopatkou rozhrnuji jíl do strany, ale zase neprolezu rameny. Tak tohle by mně stačilo. Cítím vlhkou mazanici už v trenýrkách. Petr symbolicky uzavírá akci posledním marným pokusem. Ze svršků balíme bahenní kouli a vše v igeliťáku putuje do auta. Opravdu příjemně strávená sobota.

V roce 2009 jeskyni Hloušek se Seifertem z "konkurenční" skupiny Bozkov zmapovali a pozvolna spojenými silami budeme v rámci projektu Správy KRNAP "inventarizace a dokumentace krasu Krkonoš" upravovat vstup do jeskyně a rozeběhneme další výzkum.

Radko Tásler, ZO 5-02, Speleo Albeřice
 [ zpět ]  [ domů ] © webmaster  12.06.2024